Forum www.wikis.fora.pl Strona Główna www.wikis.fora.pl
WIK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opracowanie pytań na egzamin WIK 2

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wikis.fora.pl Strona Główna -> News
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kamila




Dołączył: 10 Kwi 2008
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój

PostWysłany: Wto 0:47, 20 Maj 2008    Temat postu: Opracowanie pytań na egzamin WIK 2

7. Na czym polega ocena awaryjności sieci wodociągowej.

Podstawowym problemem poprawnej eksploatacji sieci wodociągowej jest jej szczelność oraz utrzymanie dobrej jakości transportowanej wody. Na podstawie dokonanej oceny przyczyn awarii można scharakteryzować specyficzne uszkodzenia dla poszczególnych rodzajów materiałów, z jakich sieć jest wykonana.
Najważniejszą z przyczyn awarii na sieci jest złe wykonawstwo robót montażowych
( dotyczy to w szczególności rurociągów ze stali, które w największym stopniu wpływają na awarie sieci). Zła izolacja połączeń spawanych oraz zasypanie wykonanego rurociągu gruntem zawierającym ostre kamienie powodują ogniska korozji które niszczą ściankę rury.
Innym powodem uszkodzeń rur stalowych i żeliwnych są zbyt blisko ułożone kable energetyczne, wokół których powstają prądy błądzące tworzące ogniwa galwaniczne czyli punkty korozji.
Równie istotną przyczyną powstawania awarii na sieci jest eksploatacja górnicza i jej wpływ na powierzchnię. Większość wodociągów ze stali i z żeliwa nie mają zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej ponieważ były budowane kilkadziesiąt lat temu. Nawet najmniejsze przemieszczenia gruntu powodują rozrywanie połączeń, a większe mogą prowadzić do złamania rurociągu ( rury azbestocementowe i żeliwne ). Przewody wykonane ze stali są bardziej odporne na wpływ eksploatacji górniczej jednak przy wyższej kategorii szkód górniczych również wymagają zabezpieczenia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna




Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 1:06, 20 Maj 2008    Temat postu:

4. Podać zasady zabezpieczania chlorowni gazowej.
Pomieszczenia zagrożone chlorem powinny być wyposażone w:
• pomiar temperatury,
• wewnętrzną i zewnętrzną sygnalizację alarmową świetlną i akustyczną włączaną automatycznie w wypadku przekroczenia w którymś z pomieszczeń dopuszczalnego stężenia chloru,
• instalację sygnalizującą obecność ludzi w pomieszczeniach zagrożonych chlorem,
• automatyczne czujniki stężenia chloru zainstalowane w każdym pomieszczeniu zagrożonym chlorem w pobliżu miejsc najbardziej narażonych na wypływ chloru,
• blokady drzwi wejściowych do wszystkich pomieszczeń zagrożonych chlorem, które uniemożliwiają wejście do tych pomieszczeń bez ich przewietrzania przez okres 10 minut,
• układy do ręcznego włączania wentylacji przewietrzającej poszczególne pomieszczenia zagrożone chlorem; włączniki tych układów winny się znajdować w sterownikach zainstalowanych przy każdych drzwiach wejściowych.
• instalacje neutralizacji chloru.
Zasada działania systemu polega na ciągłym monitoringu stężenia chloru w pomieszczeniach, w których chlor jest magazynowany lub używany do produkcji i w razie przekroczenia dopuszczalnego stężenia, na automatycznym uruchomieniu wentylacji tych pomieszczeń oraz instalacji neutralizacji chloru.
Układ wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej musi zapewnić wymagane krotności wywiewu powietrza w czasie ich przewietrzania przy normalnej eksploatacji chlorowni (6 wymian na godzinę) i w czasie awarii chlorowej (min. 10 wymian na godzinę). Pomieszczenia zagrożone chlorem muszą być wykonane jako gazoszczelne, oddzielone od siebie gazoszczelnymi przegrodami.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Justyna dnia Wto 1:06, 20 Maj 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Słowiczek




Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:47, 20 Maj 2008    Temat postu:

Metody akustyczne wykrywania wycieków

Urządzenia do lokalizacji wycieków na przewodach wodociągowych wykorzystują metody nasłuchu szmerów powstających przy wypływie wody przez nieszczelność. Szmery te maja charakterystyczne brzmienie i zakres częstotliwościowy, co daje możliwość ich opisu matematycznego. Do rejestracji szumów służą:

 Loggery – rejestratory natężenia szumów - urządzenia mierzące wartości natężenia szumów, najczęściej nocnych, występujących na sieci wodociągowej. Dźwięk zbierany jest przez mikrofon stacjonarny, rzadziej przez hydrofon, wzmacniany i zapamiętywany. Zebrane pomiary przesyłane sa do komputera i poddawane analizie matematycznej. . Zasada poszukiwań bazuje na tym, że przeciek przy stałym ciśnieniu (w godzinach nocnych) daje stałe natężenie szmeru. Pozostałe hałasy maja przypadkowy rozkład natężenia. Godziny nocne to także czas, gdy szumy pochodzące od ruchu ulicznego są minimalne. Jeżeli przeciek znajduje sie blisko czujnika – loggera, to wartości natężenia poszczególnych próbek szmeru sa bliskie pewnemu stałemu, wąskiemu zakresowi wartości natężenia (natężenia szmeru przecieku). Im wyższa wartość natężenia szmeru przecieku, tym przeciek powinien znajdować sie bliżej czujnika. Czas pomiarów wynosi przeciętnie 2 godziny w nocy z interwałem 1s.
 Loggery automatycznie analizujące pomiary. Loggery te zainstalowane na stałe na sieci automatycznie zbierają i analizują co noc próbki sygnału. W przypadku wykrycia nieszczelności zawiadamiają one o tym wyposażony w specjalny odbiornik „patrol” wodociągowy. Ostatnio, wraz z rozwojem technik telekomunikacyjnych, pojawiła się możliwość wysyłania sygnału o przecieku do telefonii komórkowej. Jednym z urządzeń akustycznego wykrywania wycieków jest system Aqualog, zaprogramowany do automatycznego włączania i monitorowania szumów sieci wodociągowej. Na sieci wodociągowej instaluje sie grupę rejestratorów, z których dane mogą być przepisane na komputer. Urządzenia można zainstalować na sieci na stałe bądź czasowo. Typowy przedział rejestrowania to 2 godziny zazwyczaj od godziny 2 w nocy. Rejestracja w nocy daje te zaletę, że nie występują czynniki zakłócające pracę urządzeń np. pobór wody czy ruch miejski. Wyniki rejestracji są przedstawione w postaci rozkładu widma szumu w zależności od czasu oraz w postaci cyfrowej wraz z zaznaczeniem obecności wycieku, co jest stwierdzane na podstawie algorytmu analizy statycznej. Oprogramowanie pozwalające na interpretacje wyników pracuje pod kontrola systemu Windows. Urządzenie to jest godne uwagi z tego względu, że jego praca nie wymaga przerw w dostawie wody oraz kwestia pracy nocnej wykonywanej przez człowieka jest zlikwidowana, wyniki badań można zawsze odczytać rano.
 Osłuchiwanie tras wodociągu za pomocą stetofonu wyposażonego w mikrofon prętowy i geofon. Metoda pozwala na dokładne lokalizowanie miejsca przecieku oraz potwierdzanie lokalizacji. Zasada lokalizacji polega na obchodzeniu tras wodociągu, osłuchaniu zarówno jego jak i obszaru nad nim oraz poszukaniu charakterystycznego szmeru. Punkt nad wodociągiem, w którym szmer jest najwyraźniejszy, to punkt o największym prawdopodobieństwie występowania przecieku. Nasłuchowy lokalizator nieszczelności (stetofon) to urządzenie służące, najczęściej już teraz, do elektronicznego wzmacniania sygnału szmeru sieci wodociągowej i przekazaniu go operatorowi. Sygnał rozchodzący się w sieci jest odbierany przez mikrofon prętowy lub geofon, wzmacniany i filtrowany przez stetofon, a następnie przekazywany do słuchawek operatora. Współczesne stetofony posiadają filtry częstotliwościowe górno- i dolnoprzepustowe o różnych częstotliwościach granicznych. Odpowiednio ustawiając filtr górnoprzepustowy i dolnoprzepustowy w sygnale można odpowiednio pozostawić szmer przecieku, który ma zawsze ograniczony zakres częstotliwości. Stetofony wyposażone sa w analizatory i wyświetlacze widma sygnału także w postaci cyfrowej, a także możliwość automatycznego ustawiania filtrów. Procedury poszukiwań dla przewodów metalicznych i niemetalicznych różnią sie z tej prostej przyczyny, że te ostatnie gorzej przenoszą dźwięk. Ruch uliczny praktycznie uniemożliwia prace urządzenia, stad pomiary prowadzi sie w nocy.
 Metoda, w której korzysta sie z dźwięku wytwarzanego przez płynącą mieszaninę wody i powietrza, co daje lepiej słyszalny szmer. Po wprowadzeniu takiej mieszaniny do nieszczelnego odcinka osłuchuje sie go geofonem, wiąże sie to oczywiście z zamknięciem danego odcinka. Należy tu uważać na uderzenia hydrauliczne powstające w mieszaninie wodno – powietrznej i otwierać powoli zasuwy. Stetofon jest jedynym urządzeniem, dzięki któremu można dokładnie potwierdzić lokalizacje nieszczelności bez wykonywania wykopu.
 Metoda korelacji szmeru za pomoca korelatora. Zastosowanie korelatora daje już dość dokładna lokalizacje miejsca wycieku. Metoda korelacji szmeru przecieku opiera sie na analizie rozchodzenia sie szmeru przez odcinek rury. Sygnał szmeru biegnąc od przecieku dociera do czujników umieszczonych na końcach rury równych chwilach. Korelując oba odebrane sygnały możemy dokładnie określić różnice w czasie docierania sygnałów do obu czujników, a stad miejsce wypływu wody. W skład korelatora wchodzą:
 2 mikrofony stacjonarne i hydrofony,
 2 nadajniki ze wzmacniaczami i filtrami,
 cyfrowe urządzenie obliczeniowe – komputer.
Dużą rolę gra tutaj doświadczenie operatora: to, w jaki sposób ustawi parametry filtracji i korelacji oraz jak zinterpretuje wyniki. Niestety metoda ta jest obarczona pewnymi błędami wywołanymi sygnałami zakłócającymi od sieci wodociągowej, ruchu ulicznego, innych instalacji oraz błędami wynikającymi z samej metody. Metodę ta najlepiej łączyć z metoda osłuchiwania rurociągu, stetofonem wyposażonym w geofon, można w ten sposób doprecyzować miejsce wycieku.
 korelator Mikrocorr Digital. Zasada korelacji została wcześniej już przedstawiona, a to co zasługiwałoby na uwagę to np. dwukierunkowa komunikacja miedzy nadajnikiem umożliwia odbiornikiem, co umożliwia wybieranie wszystkich funkcji w stacji bazowej. Dodatkowo czujniki mogą być ustawiane jako rejestratory szumów, co będzie szczególnie pomocne przy lokalizacji wycieków „cichych”. Innym udogodnieniem jest tu możliwość automatycznego wyliczenia prędkości dźwięku w nieznanej rurze – istotne w warunkach, gdy nie sa dostępne podstawowe dane o rurze (średnica, materiał itp). Możliwe jest to dzięki opcji trzeciego czujnika i nadajnika. Ważne jest też, że istnieje możliwość aktualizacji programowych bezpośrednio ze strony internetowej producenta, co eliminuje na jakiś czas zakup nowszych urządzeń tego typu. Co więcej zestaw czujników z pulpitem oraz oprogramowanie może sie składać jeszcze na życzenie klienta z geofonu. Jak zapewnia producent zestaw ten jest lepiej przygotowany do pracy na rurociągach z tworzyw sztucznych ze względu na udoskonalone funkcje czujnika. Ceny korelatorów tego typu to około 20 000 Euro.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dominika




Dołączył: 10 Kwi 2008
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:16, 20 Maj 2008    Temat postu: Zasady ekonomicznej pracy pompowni wodociągowej

Ekonomiczna praca pompowni zależy w większości od właściwego doboru pomp. Należy więc przy projektowaniu zwrócić uwagę na:
- jeżeli w katalogu nie ma pompy o odpowiedniej wydajności i wysokości podnoszenia to należy dobrać pompę o wyższej wydajności i wysokości podnoszenia i zmniejszyć ją np. poprzez obtoczenie średnicy zewnętrznej łopatek i tarcz bocznych wirnika;
-należy unikać zbyt dużych współczynników bezpieczeństwa, bo w konsekwencji doprowadzą do większych wydajności i wysokości podnoszenia, niż to jest potrzebne a więc do nieekonomicznej pracy pomp;
-przy doborze wysokości podnoszenia należy zwrócić uwagę na to,że w pierwszym okresie pracy, gdy wodociągi są nowe, opory są mniejsze niz poźniej a więc i wymagana wysokośc podnoszenia jest mniejsza. Nieuwzględnienie tego faktu prowadzi do doboru pomp o za dużej wysokości podnoszenia, co daje za dużą wydajność i nieekonomiczną prace przy niższym ciśnieniu, prowadzącą do przeciążenia a nawet do spalenia silników elektrycznych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sylwia




Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:47, 20 Maj 2008    Temat postu: 8. Zasady wykonania badań wodomierzy w trakcie legalizacji.

8. Zasady wykonania badań wodomierzy w trakcie legalizacji.

Błędy graniczne dopuszczalne przy legalizacji ponownej wodomierzy:
1) ±2 % - w przedziale górnym zakresu obciążeń dla wodomierzy do wody o temperaturze od 0,1 °C do 30 °C;
2) ±3 % - w przedziale górnym zakresu obciążeń dla wodomierzy do wody o temperaturze od 30 °C do 90 °C;
3) ±5 % - w przedziale dolnym zakresu obciążeń niezależnie od temperatury wody.

Legalizacja pierwotna i ponowna:
1. określić stratę ciśnienia która powinna być mniejsza niż wartość podana w decyzji zatwierdzenia typu (wodomierza mechanicznego do wody zimnej),
lub sprawdzić wytrzymałość na ciśnienie(wodomierza mechanicznego do wody ciepłej) – tylko dla legalizacji pierwotnej.
2. wyznaczyć błędy wskazań wodomierza dla co najmniej trzech strumieni objętości z zakresów:
od 0,9 Qmax do Qmax, lub od Qn do 1,1 Qn
od Qt do 1,1 Qt,
od Qmin do 1,1 Qmin,
3. badanie przeprowadzać wodą o temperaturze (20 ± 10) °C (wodomierza wody zimnej); wodą o temperaturze (50 ± 5) °C(wodomierza do wody ciepłej lub gorącej), chyba że w decyzji zatwierdzenia typu dopuszczona została możliwość sprawdzenia wodomierza podczas legalizacji wodą zimną; wówczas sprawdzenie należy wykonać wodą o temperaturze (20 ± 10) °C, stosując wartość błędów granicznych dopuszczalnych określonych dla wodomierzy do wody zimnej.

Sprawdzenie powinno być przeprowadzane w następujących warunkach:
a) temperatura otoczenia - od 15 °C do 25 °C,
b) wilgotność względna - od 45 % do 75 %,
c) ciśnienie atmosferyczne - od 86 kPa do 106 kPa (od 0,86 bar do 1,06 bar),
d) podczas pojedynczego pomiaru temperatura otoczenia nie powinna zmieniać się więcej niż o 5 °C, a wilgotność względna nie powinna zmieniać się więcej niż o 10 %,
e) napięcie zasilania - od 0,95 Unom do 1,05 Unom, o ile ma to zastosowanie,
f) częstotliwość zasilania - od 0,98 fnom do 1,02 fnom, o ile ma to zastosowanie;

Wartość ciśnienia na wyjściu wodomierza nie powinna być niższa niż 0,03 MPa (0,3 bar);ciśnienie w instalacji powinno być wystarczające, aby zapobiec kawitacji;
Zmiana temperatury wody podczas pojedynczego pomiaru nie powinna przekraczać 5 °C;
Zmiana wartości strumienia objętości Q podczas pojedynczego pomiaru nie powinna przekraczać:
a) ±2,5 % wartości średniej dla (Qmin Ł Q< Qt)
b) ±5 % wartości średniej dla (Qt Ł Q< Qmax)
Wodomierze mogą być sprawdzane szeregowo, pod warunkiem że brak jest wzajemnego oddziaływania pomiędzy wodomierzami;


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dorota




Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:03, 20 Maj 2008    Temat postu:

12. Jakie są rozwiązania monitoringu studni głębinowej.

Zastosowane rozwiązania techniczne (studnia głębinowa)

Dla automatycznego realizowania pomiarów i sterowania urządzeniami studni zastosowano:

· odporne na zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne hydrostatyczne sondy głębokości, realizujące dokładny pomiar poziomu wody w studniach,
· zespół pomiarowy zawierający przepływomierz elektromagnetyczny wraz z sondą konduktometryczną, realizujący pomiar wydajności studni, stężenia jonów chlorkowych i temperatury wody,
· przepustnicę z napędem dźwigniowym i elektrycznym umożliwiającą sterowanie wydajnością studni,
· przetwornik ciśnienia realizujący pomiar przed przepustnicą,
· przepływomierze do ciągłych pomiarów przepływu, realizujące pomiar ilości odprowadzanej wody.


Nie wiem, czy to o to chodzi, ale tyle znalazłam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iwona




Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:32, 20 Maj 2008    Temat postu:

pytanie 1 i 6 na mailu z wik_is

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
.Karolina.




Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:43, 20 Maj 2008    Temat postu: Monitoring ilościowy w sieci wodociągowej

Monitorowanie ilościowe-hydrauliczne:
obejmuje następujące główne parametry pomiarowe:
- natężenie przepływu,
- ciśnienie.

Natężenie przepływu:
Urządzenia służące do monitorowania przepływu to głównie przepływomierze elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe.. W zależności od funkcji i miejsca zabudowy mogą być wykonywane z lokalnym wyświetlaczem lub wbudowanymi wyświetlaczami., mogą również być układy rozdzielcze.Przetworniki przepływu(przepływomierze) pozwalają na pomiar natężenia przepływu i przetworzenie go na standardowy sygnał analogowy lub impulsowy..
Przepływomierze elektromagnetyczne służą do pomiaru cieczy elektrycznie przewodzących w instalacjach rurowych. Przepływomierz nie zawiera wewnętrznych części mechanicznych co zpewnia niezakłócony przepływ pełnym przekrojem rurociągów.Cujnik pomiarowy należy w miarę możliwości lokalizować przed armaturą zakłócającą zaburzenia przepływu. Należy zachowac proste odcinki:
- odcinek dopływu>/ 5xDN,
- odcinek wypływu>/ 3xDN
Średnia dokładnośc pomiaru to 0,5%. zakres temp: od -20 do 60 stopni.

Przepływomierze ultradźwiękowe:
Zasada działania bazuje na pomiarze różnicy czasów przejścia fali ultradźwiękowej..
dokładność pomiaru 0,5-3%,
Są przepływomierze z możliwością instalacji czujników na zewnątrz rurociągu oraz urządzenia z zabudowanymi czujnikami.Pierwsze dają możliwość bezinwazyjnej pracy instalcji i pracy te drugie są montowane wraz z całym urządzeniem za pomocą przyłaczy kołnierzowych lub gwintowanych..

Urządzenia do pomiaru ciśnienia:
Przetworniki inteligentne do pomiaru ciśnienia absolutnego i względnego, przetworniki uniwersalne do pomiaru ciśnienia absolutnego i względnego, przetworniki analogowe do pomiaru ciś. względnego i absolutnego, sygnalizatory pomiaru ciśnienia.

Elementem pomiarowym ciśnieniomierza jest bezolejowa, pojemnościowa cela ceramiczna lub krzemionkowa , której membrana wykonana jest z metalu. Zmiany ciśneinia medium powodują zmiany odkształcenia membrany, które są przetwarzane w ukłądzie mikroprocesorowym na sygnał elektryczny proporcjonalny do ciś. w instalacji.
Warto zwrócić uwagę na przetwornik ciś. "CellBOX-H"- umożliwia wyświetlanie aktualnego stanu wszystkich parametrów. Zapewnia pomiar i rejestrację w czasie rzeczywistym ciśnienia, temp., oraz dodatkowo trzech dowolnych wielkości fiz. przetworzonych na standardowy sygnał elektryczny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karotka




Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:02, 20 Maj 2008    Temat postu:

Pytanie 8 : Przyczyny kwalifikowania studni do renowacji
Są dwie główne przyczyny: zmniejszenie wydajności studni oraz pogorszenie jakości wody. Obydwa mogą być spowodowane kilkoma czynnikami: do głównych zalicza się: proces kolmatacji ( czyli zatykania się filtra ) lub korozji (może ona powodować powiększanie sie otworków filtra i przedostawanie sie do wody cząstek z warstwy wodonośnej. Mogą być również przyczyny mechaniczne jak pęknięcie filtra itp. Natomiast studnia do renowacji ogólnie jest kierowana najczęściej gdy wydajność obniży się ok 50 % i jest to spowodowane niedrożnością filtra. Najczęściej stosuje się renowację chemiczna, która udrożnia filtr i przywraca pierwotną wydajności.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka




Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:07, 20 Maj 2008    Temat postu:

14. Jakie typu urządzenia mogą służyć do monitoringu jakości wody w sposób ciągły.


Urządzenia służące do monitorowa¬nia przepływu w sieciach wodociągo¬wych w sposób ciągły to głównie przepływomierze elek¬tromagnetyczne oraz przepływomierze ultradźwiękowe. Prze¬tworniki przepływu (przepływomierze) są urządzeniami pozwalającymi na po¬miar natężenia przepływu i przetworze¬nie go na standardowy sygnał analogowy lub impulsowy. W zależności od funk¬cji i miejsca zabudowy przepływomierze mogą być wykonywane z lokalnym wy¬świetlaczem lub wbudowanymi przekaź¬nikami. Czasami, ze względu na warunki obiektowe, przepływomierze zabudowu¬je się na rurociągach, a odczyt musi być realizowany w innym miejscu. Do przepływomierzy elektromagne¬tycznych należy między innymi przepły¬womierz „Promag 50W”.
Zasada działania przepływomierza ultradźwiękowego ba¬zuje na pomiarze różnicy czasów przej¬ścia fali ultradźwiękowej.
Do grupy przepływomierzy ultradźwię¬kowych należy między innymi przepływo¬mierz „Prosonic Flow 93 P” Są przepływomie¬rze ultradźwiękowe z możliwością insta¬lacji czujników na zewnątrz rurociągu oraz urządzenia z zabudowanymi czujni¬kami. Te pierwsze dają możliwość bez¬inwazyjnej instalacji i pracy, te drugie natomiast są montowane wraz z całym urządzeniem za pomocą przyłączy koł¬nierzowych lub gwintowanych.

Do monitorowania ciśnienia w sieci wodociągowej bardzo wie¬le urządzeń dostępnych jest obecnie bardzo dużo urządzeń. Do przetworników inteligentnych do pomiaru ciśnienia absolutnego i względ¬nego należą przetwornik „Cerabar S PMC71” z czujnikiem ceramicznym. Kolejnym przykładem jest przetwornik ciśnienia z czujnikiem piezorezystancyj¬nym i membraną metalową „Cerabar M PMP41”. Innym przykładem urządzeń do po¬miaru ciśnienia są sygnalizatory. Jednym z nich jest sygnalizator ciśnienia „Ceraphant T PTC31”.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem urządzenia do monitorowania ciśnienia jest przetwornik ciśnienia „CellBOX-H”. Urządzenie jest mikroprocesorowym programowalnym rejestratorem prze¬znaczonym do pomiaru i rejestracji pa¬rametrów sieci wodociągowej z możli¬wością wyświetlania aktualnego stanu wszystkich parametrów. Zapewnia po¬miar i rejestrację w czasie rzeczywistym ciśnienia, temperatury oraz dodatkowo: trzech dowolnych wielkości fizycznych przetworzonych na standardowy sygnał elektryczny.

Jednym z parametrów jakościowych wody, które podlegają monitorowaniu ciągłemu, jest mętność wody. Jednym z urządzeń do pomiaru mętno¬ści wody jest czujnik mętności do wody pitnej. „TurbiMax W CUS 31 / 31-W” Urządzenie wykonuje pomia¬ry, wykorzystując metodę rozproszenia światła pod kątem 90º. Polega ona na tym, że mętność oznaczana jest na pod¬stawie pomiaru natężenia światła rozpro¬szonego.

Kolejnym przykładem urządzenia do pomiaru mętności wody jest czujnik optyczny do pomiaru wyższych mętno¬ści oraz zawartości ciał stałych „Turbi- Max W CUS 65”. Metoda ta bazuje na wy¬korzystaniu dwóch źródeł światła oraz dwóch fotoodbiorników.

Przykładem urządzenia do monitorowania ilości chloru w wodzie jest „Układ pomiarowy typu: AccuChlor 2” Miernik dokonuje ciągłego po¬miaru chloru oraz kwasu podchlorawego rozpuszczonego w wodzie i dzięki wyjściu analogowemu 4–20 mA oraz przekaźni¬kom alarmu górnego i alarmu dolnego mo¬że być wykorzystany w systemach stero¬wania następującymi procesami technolo¬gicznymi z udziałem chloru:
 chlorowanie wody pitnej;
 chlorowanie wody w sieci;
 dezynfekcja chlorem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka




Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:53, 20 Maj 2008    Temat postu:

sorki za blad. chodzi o monitoring jakosciowy, wiec przeplywomierze i urzadzenia do pomiaru cisnienia sie nei zaliczaja

przepraszam za pomylke Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wikis.fora.pl Strona Główna -> News Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin